Zapewne zdążyliście się już zapoznać z dostępnymi na naszym portalu poradnikami dotyczącymi mniej lub bardziej znanych form działalności propagandowej. Były to plakaty, wlepki, ulotki, płyty CD czy szablony. Poniższy tekst dotyczyć będzie kolejnego rodzaju ulicznej propagandy, który powoli zadomawia się wśród aktywnych nacjonalistów, choć mimo wszystko wciąż jest niedoceniany, a jego efektywność i odbiór w sporym stopniu przewyższa wcześniej opisane aspekty (oczywiście nie oznacza to, że są one nieefektywne). Chodzi o transparenty/banery wieszane na wiaduktach nad ulicami, bądź w innych widocznych punktach miasta.

W poniższym poradniku postaram się zapoznać zainteresowanych czytelników z metodami, dzięki którym łatwo, w miarę szybko oraz przede wszystkim starannie można je wytworzyć.

Zacznijmy od początku. Czego potrzebujemy?

Na sam wpierw oczywiście materiału, na którym wykonamy napis i/lub wzór. Nadają się do tego zarówno prześcieradła, jak i materiały sprzedawane na metry przez sklepy kibicowskie bądź firmy krawieckie. Prześcieradła, choć w zasadzie są materiałem nieco mniej wytrzymałym, posiadają jedną wielką zaletę, która znacznie ułatwia naszkicowanie wzoru, ale o tym za chwilę. Zszycie materiału bądź zmianę jego gabarytów może zapewnić wam ktoś z rodziny ze sprawną maszyną do szycia, lub osiedlowy krawiec, którego usługi raczej nie są zbyt drogie. Należy pamiętać, że transparent o większych gabarytach (a więc składający się więcej niż z np. jednego prześcieradła) będzie zwracał na siebie większą uwagę.

Jeżeli chcemy by wzór na transparencie prezentował się w miarę schludnie, lub żeby po prostu nie schrzanić sobie roboty podczas malowania, warto jest wykonać szkic tego, co zamierzamy nanieść. Można to zrobić ołówkiem bądź długopisem, a jeśli wyjdzie nam to nieco koślawo to pamiętajmy, że ewentualne poprawki czy ponowne zaznaczenia będą widoczne tylko z bliska, tak więc nie należy się nimi przejmować. Jeśli chodzi o wykonanie wzoru, to możemy to zrobić zarówno sprejem, jak i farbą do materiału (akryl). Obydwie te formy są dobre. Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujemy są mocowania. Mogą to być zarówno niepotrzebne sznurowadła, sznurki, paski materiału (np. kawałki, które pozostaną nam po przycięciu prześcieradła/płótna) , jak i plastikowe opaski kablowe – można je nabyć w marketach budowlanych, zazwyczaj na stoisku z kablami itp.

Przejdźmy teraz do najważniejszej kwestii, a więc do malowania.

Jak już wspomniałem, transparent namalować można farbą do materiału albo sprejem. W tym aspekcie warto jeszcze wspomnieć, że sprej schnie znacznie szybciej, a więc przy wielu sytuacjach jest o wiele wygodniejszy. Napis na materiale można napisać zarówno „od ręki”, jak i -co już również zostało wspomniane- od szkicu. W tym przypadku wszystko rozbija się o zdolności jakimi dysponuje malująca osoba – np. kibice wprawieni w malowaniu takowych, bądź osoby zajmujące się graffiti nie będą potrzebować szkicu (a przynajmniej dokładnego). Inni zaś, by transparent wyszedł dobrze, będą zmuszeni poświęcić temu kilka chwil. Opiszę więc kilka sposobów łatwego i dokładnego szkicowania, dzięki któremu transparent wyjdzie o wiele schludniejszy, niż przy zwykłym odręcznym narysowaniu liter.

W akapicie o materiałach, na których wykonać możemy transparent, wspomniałem o pewnej zalecie prześcieradeł. Ich wspomnianą zaletą jest to, iż są w większości lekko prześwitujące. Prześwit daje nam możliwość podłożenia pod materiał wzoru, który na nim odrysujemy – dzięki temu możemy nanieść proste, czytelne i schludne litery oraz grafiki, które uznamy za stosowne. Wielkość liter zależy od wielkości (wysokości i długości) planowanego transparentu – oczywiście wpierw należy wszystko wymierzyć, by sprawdzić czy planowany wzór na pewno się zmieści. Litery, które chcemy nanieść powinny zajmować zazwyczaj całą kartkę A4, lub A3. Można je zarówno narysować na kartce w kratkę, jak i wydrukować na komputerze (co jest oczywiście o wiele szybsze i łatwiejsze). Na stronie z czcionkami do pobrania, która mieści się pod adresem www.dafont.com, pobrać możemy czcionkę pod nazwą „ALLSTAR”, mieszczącą się w zakładce „Old School”. Jest to czcionka o płaskich krawędziach, które są niezwykle wygodne przy odrysowywaniu, jak i przy wypełnianiu szkicu farbą lub sprejem. Transparent wykonany w ten sposób wygląda mniej więcej tak:

Istnieje również inny bardzo wygodny sposób nanoszenia liter – wycięte szablony. Odbić je można zarówno sprejem, jak i farbą (tutaj o wiele wygodniejsze jest używanie wałka zamiast tradycyjnego pędzla). Wydrukowanie i wycięcie szablonów nie powinno stanowić nikomu problemu – przypomnę tylko, iż dla ułatwienia warto użyć którejś z przerywanych czcionek pod nazwą „Stencil” (dostępna na wspomnianej wyżej stronie, jak również na naszym portalu w dziale Download). Dzięki obydwóm wspomnianym wyżej sposobom szybko wyrobimy sobie zdolność do tworzenia schludnych transparentów, które wykorzystywać można również na manifestacjach czy spontanicznych pikietach. W tym przypadku, zgodnie ze znanym przysłowiem, nauka na pewno nie pójdzie w las.

Gotowy transparent możemy wywiesić na wiadukcie, bądź w innym miejscu, w którym zwróci czyjąś uwagę. Przy wieszaniu na wiaduktach warto jest wcześniej zmierzyć wysokość płotu i dopasować do niej wysokość transparentu tak, by można było zawiązać mocowania u góry jak i u dołu – dzięki temu transparent nie będzie powiewał przy podmuchach wiatru, a osoby, które postanowią go zerwać nie zrobią tego jednym szarpnięciem. Miejsc do wieszania w każdym mieście znajdzie się sporo i punkt, w którym zostanie wywieszony zależy od ‘klimatu’ danej miejscowości. Transparent może wisieć zarówno na wiadukcie, jak i zwisać wzdłuż ściany jakiegoś budynku. Przy tym drugim warto jest zamontować delikatne obciążenie, dzięki któremu baner będzie przylegać dokładniej. Mogą to być np. dwa małe worki z piaskiem lub żwirem.

 

Transparenty, choć wymagają nieco większego wkładu pracy niż inne aspekty działalności, cechuje przede wszystkim szeroki odbiór. Są one zauważalne o wiele lepiej niż np. plakaty, a ich odbiór nie będzie negatywny, jak np. w przypadku napisów na murach. Wywieszony transparent może wisieć kilkanaście minut, kilka godzin, lub kilka dni – to nieistotne. Istotny jest fakt, że przez ten krótszy lub dłuższy okres czasu zostanie zauważony przez masę ludzi, z których część z pewnością dokładniej zainteresuje jego treść (którą może być np. adres nacjonalistycznej strony internetowej).
J.