Po kilku dniach wyraźnych porażek, Syryjska Armia Arabska odzyskuje tereny utracone w ostatnim czasie na rzecz „rebeliantów” i wspierającej ich tureckiej armii. Wczoraj syryjskie wojsko odzyskało więc kontrolę nad autostradą łączącą Damaszek z Aleppo, a także nad kilkoma miejscowościami w południowej części prowincji Idlib. W wyniku ofensywy śmierć poniósł kolejny turecki żołnierz.

W ubiegły czwartek syryjskie lub rosyjskie lotnictwo dokonało ataku na cel znajdujący się w południowym Idlib, w wyniku czego śmierć poniosło ostatecznie 36 żołnierzy Tureckich Sił Zbrojnych (TSK). Spowodowało to odwet ze strony tureckiego wojska, któremu miało udać się zniszczyć część sprzętu należącego do Syryjskiej Armii Arabskiej (SAA). W wyniku kontrofensywy dżihadystom udało się odzyskać sporą część miejscowości we wschodnim i południowym Idlib.

Ostatecznie wczoraj SAA ogłosiło odzyskanie kontroli nad kluczowym miastem Sarakib oraz miejscowościami znajdującymi się na południe od niego. Tym samym po kilku dniach syryjskie wojsko odzyskało kontrolę nad autostradą M5 łączącą Damaszek z Aleppo. Ponadto armia zaczyna odzyskiwać zdobyte w ubiegłym tygodniu miejscowości położone w południowej części wspomnianej prowincji.

We wczorajszych starciach w pobliżu Sarakib zginął turecki żołnierz. Według tureckiego resortu obrony narodowej poniósł on śmierć w wyniku ostrzału ze strony syryjskiej artylerii. Dodatkowo SAA miało zestrzelić wczoraj kolejnego drona należącego do TSK. Szumne zapowiedzi Turcji dotyczące rozpoczęcia ofensywy pod kryptonimem „Wiosenna Tarcza” nie mają więc na razie potwierdzenia w rzeczywistości.

Obecnie walki pomiędzy syryjskim wojskiem a „rebeliantami” trwają na północy od Sarakib. Rosyjskie i syryjskie lotnictwo rozpoczęło z kolei bombardowania centrum miasta Idlib, w wyniku czego zginąć lub odnieść rany miało już 25 osób.

Na podstawie: almasdarnews.com, syriahr.com/en.