Proboszcz parafii św. Patryka w Chicago pozwolił na wygłoszenie "refleksji ewangelicznej" parze pozostającej w homoseksualnym "małżeństwie". Wygłosiła ona między innymi pogląd, że ich związek jest "błogosławieństwem", natomiast możliwość adoptowania przez nią dzieci określiła mianem "cudu". Zachowanie ks. Joe Roccasalva podczas niedzielnej mszy 19 czerwca wywołało spore kontrowersje. Zgodnie z prawem kanonicznym, osoby świeckie nie mogą wygłaszać kazań podczas mszy świętej. Zgodnie z zasadami homilia zarezerwowana jest jedynie dla wyświęconych osób, czyli biskupów, księży oraz diakonów. Na dodatek swoją "refleksję ewangeliczną"...
Więcej

Manifestacja zgromadziła nacjonalistów z różnych ruchów i ugrupowań (od niezależnych, po oficjalne), kibiców Chernomorets Odessa, do których za życia należał również Maksim oraz mieszkańców miasta nie będących nacjonalistami, którzy nie przeszli obojętnie obok tragicznego zdarzenia sprzed roku. Zgromadzeni na marszu przeszli przez centrum miasta pod pomnik Tarasa Szewczenki, zatrzymując się po drodze w miejscu, w którym zginął Maksim – zapalono znicze, złożono kwiaty oraz minutą ciszy uczczono pamięć zamordowanego. Po zakończeniu demonstracji odbył się koncert-memorial, na którym wystąpił m.in. zespół Sokyra Peruna.
Z nieustalonych do dzisiaj przyczyn, dwóch uczestników manifestacji i koncertu zostało aresztowanych przez policję – do tej pory pozostają zatrzymani, zaś policja nie udziela na ich temat jakichkolwiek informacji. Jeden z systemowych portali internetowych nieoficjalnie dowiedział się, że najprawdopodobniej zostanie im postawiony zarzut „chuligaństwa”.