W rządowym projekcie ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy znajdzie się zapis nadający im polskie numery PESEL. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik twierdzi, że takie rozwiązanie pozwoli Ukraińcom głównie na dostęp do usług cyfrowych oferowanych im przez administrację państwową.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział skierowanie w przyszłym tygodniu do Sejmu specjalnej ustawy dotyczącej pomocy ukraińskim uchodźcom wojennym. Jest ona procedowania obecnie przez rząd, a według informacji przekazanych przez wiceszefa MSWiA, jednym z jej elementów będzie przyznanie możliwości nadania obywatelom Ukrainy numerów PESEL.

Według Wąsika „chodzi o techniczny numer”, a nie samo polskie obywatelstwo. Dzięki takiemu rozwiązaniu Ukraińcy będą „mogli robić większość rzeczy, które są tu potrzebne, żeby mogli mieć dostęp do usług cyfrowych”. Chodzi głównie o skierowaną do nich pomoc w kwestiach otrzymania świadczeń społecznych, rynku pracy czy edukacji ich dzieci.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości przyznał, że nadanie numeru PESEL ukraińskim obywatelom przebywającym w Polsce jest wsłuchaniem się rządzących w głosy napływające od lewicowo-liberalnej opozycji. Poza tym za tym rozwiązaniem lobbować mieli polscy samorządowcy.

Na podstawie: polsatnews.pl, bankier.pl.