Parlament Europejski przegłosował „tymczasowe” przepisy pozwalające firmom internetowym na przeglądanie prywatnej korespondencji w mediach społecznościowych i skrzynkach e-mail. Oficjalnie nowe regulacje mają pomóc w walce z rozpowszechnianiem treści pedofilskich, jednak wzbudzają one sporo kontrowersji z powodu możliwości naruszenia swobód obywatelskich.

Prawo przyjęte przez Europarlament zyskało aprobatę 537 europosłów, 20 się wstrzymało, natomiast 133 było przeciwnych. Parlamentarzyści przyjęli nowe regulacje, choć według sporządzonego niedawno sondażu krytycznie podchodzi do nich 71 proc. badanych Europejczyków. Nie wierzą oni bowiem, że regulacje będą wykorzystywane jedynie do walki z pedofilią.

Przedstawiciele UE przekonują, że wprowadzenie obowiązkowej kontroli prywatnych wiadomości przesyłanych za pośrednictwem komunikatorów i poczty mailowej. Ma za to odpowiadać specjalna technologia, której zadaniem będzie skanowanie zdjęć i przesłanych wiadomości. Cały proces nadzorować będą zaś właściciele portali społecznościowych i poczty elektronicznej.

Przeciwnicy nowych regulacji obawiają się naruszenia w ten sposób swobód obywatelskich. Przypominają oni, że w przypadku tradycyjnej poczty istnieje zasada tajemnicy korespondencji, stąd listonosze nie mogą otwierać cudzych listów. Na dodatek oddanie tak szerokich kompetencji prywatnym przedsiębiorstwom może prowadzić do sporych nadużyć.

Na podstawie: dobreprogramy.pl, msn.com.