Od soboty w Charkowie trwa „tydzień równości” zorganizowany przez ukraińskie środowiska mniejszości seksualnych. Dzisiaj w jego ramach odbyły się uroczystości upamiętniające „osoby LGBTQI+”, które miały zginąć z rąk rosyjskiego wojska. Na Pomniku Obrońców Ukrainy pojawiły się przy tej okazji tęczowe flagi.

Organizacja „KharkivPride” kilkanaście dni temu zapowiedziała, że już czwarty rok z rzędu zorganizuje obchody „tygodnia równości”, zwieńczone marszem mniejszości seksualnych. W ten sposób chciała nie tylko promować postulaty legalizacji związków osób tej samej płci, lecz również zwrócić uwagę na „homofobię jako część ideologii Rosji”.

W ubiegłą sobotę „tydzień równości” rozpoczęła pikieta solidarnościowa z zakazanym przez władzę Serbii marszem „EuroPride”. Aktywiści LGBTQERTY z tej okazji wywiesili transparenty z hasłami „Ukraina to Europa”, przypominając o podjętej przez burmistrza Charkowa próbie zakazania w 2019 roku ich pierwszej demonstracji.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, dzisiaj tęczowi aktywiści postanowili upamiętnić „osoby LGBTQI+”, które zginęły w trakcie trwającej inwazji Rosji na Ukrainę. Z tej okazji na Pomniku Obrońców Ukrainy pojawiły się tęczowe flagi i znicze, a także obraz upamiętniający lesbijkę będącą ofiary marcowych bombardowań Charkowa.

Na podstawie: facebook.com/kharkivprideukraine.

fot. facebook.com/kharkivprideukraine.

Zobacz również: