orban-fradiPrzemówienie węgierskiego premiera Viktora Orbana, zostało przywitane gwizdami, gdy ten zabrał głos na otwarciu nowego stadionu Ferencvárosu Budapeszt. Kibice na Węgrzech kontynuują bowiem protest przeciwko działaniom rządu, uderzającym w to środowisko.

W niedzielę Ferencváros rozegrał inauguracyjne spotkanie na nowym stadionie, podejmując drużynę Chelsea Londyn. Przed meczem na specjalnej trybunie pojawił się centroprawicowy premier Viktor Orban, który został przywitany solidarną porcją gwizdów. Wszystko wskazuje na to, że nieliczne oklaski były inicjowane przez młodzieżówkę Fideszu, której działacze mieli otrzymać sporą ilość darmowych biletów na to spotkanie. Równie „ciepło” przywitano kolegę partyjnego Orbana, prezesa „zielono-białych” Gabora Kubatova. Fanom szczególnie nie spodobały się słowa pochwały wobec węgierskiego premiera, a także stwierdzenie, iż pochodzenie i kolor skóry nie mają znaczenia na boisku.

Brak kompletu na nowym stadionie, był spowodowany nie tylko wysokimi cenami biletów, ale także akcją bojkotu prowadzoną przez ultrasów „Fradich”. Zorganizowali oni alternatywny mecz na stadionie klubu BKV Előre, gdzie zmierzyli się z zaprzyjaźnionymi fanami Rapidu Wiedeń. Spotkaniu towarzyszyły duże ilości pirotechniki, a także koncert gwiazdy narodowego rocka, Romantikus Erőszak.

Węgierscy kibice od paru miesięcy protestują przeciwko zaostrzaniu prawa przez rządzącą centroprawicę. Od września w życie ma wejść ustawa, która nie tylko nakazuje klubom wprowadzenie identyfikatorów, ale zezwala im m.in. na skanowanie siatkówek oka czy odcisków palców osób chcących wejść na stadion. Działania Fideszu prowadzą do obniżenia frekwencji, która w zeszłym roku była najgorszą w historii tamtejszej ligi. Jednocześnie rząd buduje nowoczesne stadiony. Na wiosnę otworzono nowe areny w Felcsut i Debreczynie, a także rozpoczęto budowę nowoczesnego stadionu MTK Budapeszt. Analogie pomiędzy działaniami Orbana i Donalda Tuska są w tej kwestii widoczne jak na dłoni.

na podstawie: alfahir.hu, ultrasliberi.hu, 444.hu

Zobacz również:
– Węgry: centroprawicowy rząd uderza w kibiców