Nowi włodarze Wisły Kraków postanowili wpłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych na rzecz Muzeum Żydów Polskich POLIN. To efekt zachowania kibiców podczas niedzielnego meczu derbowego z Cracovią, gdy fani „Białej Gwiazdy” już zresztą tradycyjnie nawiązywali do pochodzenia założycieli rywala zza miedzy, a także nazwy grupy jego fanów, czyli osławionego „Jude Gangu”.

O przekazaniu dotacji na rzecz kontrowersyjnej placówki poinformował Jarosław Królewski, właściciel firmy Synerise i wiceprzewodniczący rady nadzorczej klubu, który w zimie zaangażował się w projekt ratowania krakowskiej drużyny przed grożącym jej bankructwem. On sam w trakcie meczu przeniósł się zresztą z trybuny głównej na tę zajmowaną przez ultrasów, stąd na nagraniach widać go pośród kibiców śpiewających różnego rodzaju piosenki.

Wśród nich znalazły się tradycyjnie te obrażające derbowego rywala, sugerujące przede wszystkim, że jest on klubem żydowskim z powodu pochodzenia jego założycieli. Ponadto wiodącą grupą fanatyków na Cracovii jest „Jude Gang”, dlatego trudno się dziwić emocjom towarzyszącym powyższym faktom.

Wspomniany Królewski zapowiedział więc przekazanie blisko 50 tysięcy złotych na rzecz Muzeum Żydów Polskich POLIN, aby kontrowersyjna placówka mogła prowadzić „projekty edukacyjne w obrębie imprez sportowych”. Biznesmen dodał, że Wisła nigdy nie była „antysemickim” klubem, zaś obecne jego władze będą starały się wyplenić z trybun podobne zachowania. Dodatkowo oświadczenie wydał sam klub, który „opowiada się za zwalczaniem nietolerancji na tle rasowym i narodowościowym”.

„Wisła Kraków SA zamierza aktywnie edukować swoich kibiców w celu ostatecznego wyeliminowania wszelkich niepożądanych zachowań widocznych na trybunach. W tym celu planowane jest m. in. przekazanie środków finansowych na akcję informacyjną organizowaną we współpracy z instytucjami do tego powołanymi” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez zarząd Wisły. Jednocześnie działacze potępili działania kibiców Cracovii, którzy bez ich zgody mieli wywiesić na swoim sektorze flagę grupy „Jude Gang”.

Na podstawie: sportowefakty.wp.pl, twitter.com.