Na mocy ustaleń tegorocznego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, w przyszłym roku zwiększy się liczba polskich żołnierzy stacjonujących na terytorium Iraku. Polski kontyngent w państwach bliskowschodnich ma ogółem zwiększyć się nawet o 350 wojskowych, którzy nie będą brali udziału w działaniach bojowych, lecz mają głównie zajmować się szkoleniem irackiego wojska i tamtejszych służb bezpieczeństwa.

Blisko 350 żołnierzy Wojska Polskiego zostanie w przyszłym roku wysłanych do Polskiego Kontyngentu Wojskowego stacjonującego już w Iraku, Kuwejcie, Jordanii i Katarze. Dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych, generał dywizji Tomasz Piotrowski zapowiedział, iż polscy wojskowi będą stacjonować między innymi w Bagdadzie, lecz chociażby do Kuwejtu trafią osoby, które wzmocnią działający już tam zespół lotniczy i zespół wsparcia wojsk operujących.

Jednocześnie Wojsko Polskie dalej nie będzie uczestniczyć w działaniach zbrojnych. Polscy żołnierze mają bowiem odbywać misje szkoleniowe, ponieważ już teraz jesteśmy państwem wiodącym w tego typu programach NATO. Nasi wojskowi skupią się tym samym na wyszkoleniu irackiego wojska i służb w zakresie walki z terroryzmem, a także modernizacji poradzieckiego sprzętu wojskowego znajdującego się na stanie irackiej armii.

Nasza armia ma dodatkowo powrócić do misji organizowanych pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych, z których zrezygnowano prawie dziesięć lat temu. Odpowiednie dokumenty w tej sprawie podpisał we wrześniu prezydent Andrzej Duda.

Na podstawie: wp.pl, defence24.pl.

Zobacz również: