Kolejne miasta Stanów Zjednoczonych decydują się na wprowadzenie godziny policyjnej, jednak nie jest ona przestrzegana przez osoby protestujące przeciwko „rasizmowi” w związku ze śmiercią czarnoskórego z Minneapolis. Demonstracjom towarzyszą tym samym coraz gwałtowniejsze zamieszki, chociaż według wstępnej sekcji zwłok George Floyd nie zmarł bezpośrednio z powodu przyduszenia go przez policjanta.

W piątek Pentagon zdecydował się na zmobilizowanie policji wojskowej, która miałaby wziąć udział w pacyfikowaniu manifestacji rozlewających się po całym kraju. Na razie nie żandarmeria nie została użyta, natomiast w kilkunastu amerykańskich miastach zdecydowano się na wprowadzenie godziny policyjnej. Obowiązuje ona w Minneapolis będącym miejscem śmierci Floyda, a także między innymi w Los Angeles, Filadelfii i Atlancie.

Protestujący przeciwko policyjnej brutalności oraz „rasizmowi” nie zamierzają jednak podporządkowywać się wprowadzonym obostrzeniom. W nocy z piątku na sobotę we wspomnianym Los Angeles aresztowano blisko pół tysiąca osób, z kolei ostatniej nocy do gwałtownych zamieszek doszło między innymi w pobliżu Białego Domu w Waszyngtonie. Rezydencja prezydenta USA została więc otoczona przez policję i służby specjalne.

Kilkanaście stanów – Kalifornia, Georgia, Minnesota, Missouri, Nevada, Ohio, Tennessee, Teksas, Utah oraz Waszyngton – zdecydowało się wezwać do pomocy oddziały Gwardii Narodowej. Ich głównym zadaniem ma być ochrona budynków rządowych przed protestującymi, a także ogólne przywrócenie porządku. Gubernatorzy uważają bowiem, że obecne demonstracje z powodu towarzyszących im zamieszek nie są zgodne z prawem do pokojowego manifestowania.

Media poinformowały wczoraj o wstępnych wynikach sekcji zwłok Floyda, który prawie tydzień temu miał umrzeć podczas policyjnej interwencji. W jej trakcie, przyciskany kolanem do asfaltu, miał skarżyć się na brak możliwości oddychania. Z sekcji zwłok wynika jednak, że to nie naciskanie na szyję spowodowało jego śmierć, ale ogólna zła kondycja zdrowotna, choroba serca oraz środków odurzających znajdujących się w jego krwi.

Na podstawie: foxnews.com, cnn.com, breitbart.com.

Zobacz również: