religia-w-przestrzeni-publicznejBadanie przeprowadzone przez CBOS wskazuje, że Polacy nie sprzeciwiają się obecności religii i Kościoła katolickiego w przestrzeni publicznej. Blisko 88 proc. respondentów akceptuje obecność krzyża w szkołach i urzędach.

Podejście Polaków do obecności odwołań i symboli religijnych w przestrzeni publicznej, niemal nie zmieniło się od czasu przeprowadzenia ostatniego badania CBOS na ten temat w 2013 r. Blisko 88 proc. respondentów akceptuje obecność krzyża w szkołach i urzędach publicznych, 83 proc. nie ma nic przeciwko religijnemu charakterowi przysięgi wojskowej, a 82 proc. akceptuje religię jako przedmiot nauczania w szkołach.

Badani nie wykazują też sprzeciwu wobec obecności osób duchownych na państwowych uroczystościach, co akceptuje 81 proc. badanych, przy 80 proc. w 2013 r. Polakom nie przeszkadza też święcenie miejsc publicznych przez księży, co popiera 78 proc. przy 76 proc. dwa lata wcześniej. 75 proc. nie widzi również nic złego w obecności duchownych w programach telewizji publicznej.

Mniejszą akceptację zyskuje już wypowiadanie się Kościoła na tematy moralne, bowiem nie sprzeciwia się temu 60 proc. uczestników ankiety CBOS-u. 55 proc. krytykuje natomiast głos hierarchów kościelnych w sprawie ustaw uchwalanych przez Sejm, a 84 proc. krytykuje głos duchownych ws. tego na kogo powinno oddać się głos w wyborach. Przeciwnego zdania jest jedynie 12 proc. ankietowanych.

na podstawie: onet.pl