Sztab szkoleniowy reprezentacji Brazylii w piłce nożnej zabronił swoim zawodnikom manifestowania uczuć religijnych, w związku ze zbliżającymi się wielkimi krokami Mistrzostwami Świata w Rosji. Chodzi nie tylko o zachowanie podczas meczów, lecz także o modlitwę w hotelu, aby tym samym „nie powodować niepotrzebnych napięć”. Zakaz uderzy między innymi w Neymara, ponieważ gwiazdor światowej piłki wielokrotnie manifestował swoje przywiązanie do wiary.

Decyzję o zakazie manifestowania swojej religijności podtrzymała brazylijska federacja piłkarska, która tym samym przypomniała o obowiązywaniu zasad wymyślonych jeszcze przed selekcjonera Dungę, prowadzącego reprezentację Brazylii w latach 2014-2016. Tym samym brazylijscy zawodnicy nie będą mogli podkreślać swojego przywiązania do chrześcijaństwa podczas spotkań na Mundialu, ale także w hotelu w którym przebywać będą podczas Mistrzostw Świata w Rosji.

Zakaz motywowano przede wszystkim chęcią zapewnienia komfortu sztabowi szkoleniowemu, aby tym samym miał on pełną kontrolę nad przebiegiem wszystkich wydarzeń w trakcie tej najważniejszej piłkarskiej imprezy. Jednocześnie piłkarze będą mieli pełną swobodę poza godzinami swojej pracy i poza kompleksem jaki zajmą w czasie turnieju.

„Canarinhos” znani są z manifestowania swojej religijności, a większość z nich należy do ewangelikalnych wspólnot chrześcijańskich. Najbardziej znani z manifestowania swojej wiary są Neymar, David Luiz oraz Thiago Silva. Zwłaszcza ten pierwszy, będący na co dzień gwiazdorem francuskiego Paris Saint Germanin, podkreślał swoją miłość do Jezusa, chociaż już podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio w 2016 roku jego zachowanie nie przypadło do gustu władzom Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Chrześcijańskie serwisy informacyjne zauważają przy tym, że podobnych zakazów nie narzuca się reprezentacjom z państw muzułmańskich. Co więcej, w krajach zdominowanych przez wyznawców islamu nazywa się ten Mundial „najbardziej muzułmańskim” ze wszystkich, ponieważ wystąpią na nim reprezentanci Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Iranu, Maroka i Tunezji, a także mahometanie występujący głównie w państwach Europy Zachodniej.

Na podstawie: oglobo.globo.com.