Policja nie ustaje w próbach lobbowania za korzystnymi dla siebie, a dokładniej dla własnej wygody, zmianami w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych. Środowiska kibicowskie alarmują, że nowelizacja ustawy w kształcie proponowanym przez „stróży prawa” spowoduje, iż policja będzie mogła między innymi nie wpuścić na stadion kibiców gości, czy też karać fanów za trzymanie w górze szalików lub flag klubowych.

Kibice poznańskiego Lecha zwracają uwagę na fakt, iż policja za wszelką cenę chce zwalczać środowiska kibicowskie, w tym przede wszystkim zorganizowane grupy ultrasów. Funkcjonariusze nie baczą przy tym na konsekwencje proponowanych przez siebie zmian, które są coraz bardziej absurdalne i będą uderzać również w kluby oraz w organizatorów imprez sportowych. Tym samym po raz kolejny próbuje się zmienić wspomnianą już ustawę o bezpieczeństwie imprez masowych.

W artykule 28. tej ustawy doszłoby więc do zmian, dzięki którym policja mogłaby karać ograniczeniem wolności lub grzywną nie mniejszą niż 2 tysiące złotych, za „wnoszenie lub posiadanie na meczu piłki nożnej rozgrywanym w ramach krajowych lub międzynarodowych ligach klas rozgrywkowych, banerów, transparentów, lub innych przedmiotów, które mogą powodować zasłonienie terenu na którym odbywają się zawody sportowe”.

Oznaczałoby to, iż ukarani mogliby zostać kibice podnoszący do góry klubowe szaliki, trzymające transparenty lub sektorówki, czy też unoszące do góry kartony będące elementem choreografii kartonowej. Do podobnego przypadku doszło już zresztą w maju bieżącego roku, kiedy szczecińska policja zatrzymała przedszkolankę oskarżoną właśnie o trzymanie sektorówki, chociaż nie jest to (jeszcze) niezgodne z obowiązującym prawem.

Kolejna kontrowersyjna zmiana dotyczyłaby artykułu 39, który miałby uzyskać brzmienie pozwalające policji na arbitralną decyzję o niewpuszczeniu na stadion kibiców gości. Mogłaby ona zdecydować się na taki krok „gdy z opinii komendanta powiatowego (rejonowego) Policji wynika, że jest to konieczne dla bezpieczeństwa jej przebiegu”, natomiast nowelizacja nie przewiduje możliwości odwołania się od tej decyzji do jakiegokolwiek organu.

Na podstawie: stadionowioprawcy.net.