Ponad trzy tysiące pracowników z Wielkiej Brytanii weźmie udział w eksperymencie dotyczącym skrócenia czasu pracy. Ma on przynieść odpowiedź na pytanie, jakie skutki przyniesie przejście na czterodniowy tydzień pracy. Pomysłodawcy chcą zwłaszcza badać możliwość zwiększenia produktywności i poprawy warunków zatrudnienia.

Wielka Brytania nie jest oczywiście pierwszym krajem, który zdecydował się na przeprowadzenie podobnego eksperymentu. Pierwszy raz przybrał on jednak tak dużą skalę. Weźmie w nim więc udział blisko 3 tys. pracowników zatrudnionych w 60 brytyjskich przedsiębiorstwach. Test potrwa natomiast od czerwca do grudnia bieżącego roku.

Dodatkowo biorące w nich udział podmioty są bardzo różnorodne i są rozmieszczone w różnych częściach kraju. Znalazły się wśród nich między innymi organizacja charytatywna, browar, producent wyrobów medycznych czy sklep rybny.

Autorzy projektu zamierzają sprawdzić w pierwszej kolejności, czy możliwe jest połączenie skróconego tygodnia pracy z utrzymaniem dotychczasowego wynagrodzenia pracowników i zwiększenia ich produktywności. Dodatkowo czterodniowy tydzień pracy miałby być elementem poprawy warunków zatrudnienia brytyjskich pracowników.

Wiele brytyjskich firm zaczęło na własną rękę zmieniać zasady pracy, argumentując to zmianami w światowej gospodarce, mającymi miejsce w czasie pandemii koronawirusa. W tym kontekście chodzi o bardziej elastyczne oraz hybrydowe formy pracy.

Na podstawie: theguardian.com, euronews.com.