Ukraińskie zboże ma nie pozostawać w Polsce

Już kilka miesięcy trwają protesty polskich rolników, zwracających uwagę na problemy związane z importem ukraińskiego zboża. Ostatecznie rząd Mateusza Morawieckiego przyznał, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom płody rolne z Ukrainy nie trafiają do Afryki i na Bliski Wschód. Resort rolnictwa ma więc opracować przepisy ograniczające jego napływ do naszego kraju. Środowiska rolnicze od miesięcy mówiły o swoich problemach związanych z masowym importem ukraińskiego zboża. Często nie mogli oni sprzedać swoich płodów rolnych, bo magazyny były zapełnione tańszymi i niespełniającymi norm Unii...
Więcej

Psy policyjne w Kalifornii okazały się być reliktem „rasizmu”

Komitet Bezpieczeństwa Publicznego Zgromadzenia Kalifornii zatwierdził nową ustawę dotyczącą sposobu zatrzymania podejrzanych o przestępstwa. Amerykański stan zdecydował się na zakazanie używania psów policyjnych, bo miały one wykazywać się "uprzedzeniami rasowymi i przemocą" wobec osób o czarnym kolorze skóry. Kalifornijski parlament przegłosował "Assembly Bill 742", czyli ustawę zakazującą używania psów policyjnych do aresztowań, zatrzymań lub do jakiejkolwiek formy kontroli tłumu. Zwierzęta wciąż będą mogły być natomiast używane do zadań z zakresu ratownictwa, przeszukiwania gruzów, wykrywania materiałów wybuchowych i poszukiwania narkotyków. Zmiany...
Więcej

Ameryka oskarża Polskę o naruszanie praw człowieka

Stany Zjednoczone zarzucają naszemu państwu nieprzestrzeganie praw człowieka i naruszanie zasad wolności słowa. Według Departamentu Stanu USA wątpliwości budzi zwłaszcza zatrzymywanie dziennikarzy, którzy chcieli relacjonować kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Poza tym w swoim raporcie przypomina on o procesach sądowych wobec lewicowo-liberalnych aktywistów. Każdego roku amerykański Departament Stanu publikuje analizę dotyczącą stopnia przestrzegania praw człowieka na całym świecie, realizując w ten sposób polecenie Kongresu Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj składa się on z opinii dotyczących wolności mediów, dyskryminacji mniejszości etnicznych i religijnych czy...
Więcej

Władze Ekwadoru w związku  z trwającymi w tym kraju protestami wprowadziły stan wyjątkowy. Z drugiej strony spełniły jednak sporą część żądań demonstrantów krytykujących wysokie koszty życia. Prezydent Guillermo Lasso dokonał między innymi zamrożenia cen benzyny i oleju napędowego, wprowadził moratorium na spłatę długów  czy rozpoczął kontrolę cen w sklepach.

Przed tygodniem w Ekwadorze rozpoczął się strajk generalny, ogłoszony głównie przez rdzennych mieszkańców tego państwa. Doszło więc do wielu starć z policją, a część kraju została sparaliżowana poprzez blokady dróg. Rządzący w odpowiedzi zdecydowali się na wprowadzenie nowego dekretu o stanie wyjątkowym.

Początkowo został on ogłoszony na terenie trzech prowincji, natomiast w nowym rozporządzeniu mowa jest już o sześciu regionach. Tym samym ograniczone zostało prawo do demonstracji i zrzeszania się, a także do poruszania się. Dodatkowo w nocy w sześciu prowincjach obowiązywać będzie godzina policyjna.

Centroprawicowy prezydent kraju jednocześnie poczynił szereg ustępstw wobec demonstrantów. Praktycznie wszystkie dotyczą właśnie kwestii rosnących kosztów życia w Ekwadorze.

Przede wszystkim ustalono maksymalne ceny na benzynę i olej napędowy. Lasso wciąż utrzymuje jednak, że były one i tak najniższe w regionie, poza państwami stosującymi specjalne dotacje. Ostatnie podwyżka była zaś związana z konsekwencjami wojny na Ukrainie, a nie z decyzjami rządu.

Wprowadzono również moratorium na spłatę długów oraz umorzono zobowiązania małych i średnich producentów rolnych. Co więcej, otrzymają oni nową linię kredytową na korzystniejszych warunkach. Pożyczki będą przyznawane na okres 10 lat, a ich oprocentowanie wyniesie 5 proc.

Lasso podjął też działania na rzecz „uczciwych cen produktów” w trzech regionach kraju, ogłosił pakiet dotacji dla rolników oraz zrezygnował z przepisów o wolnym handlu niekorzystnych dla krajowej produkcji. Dodatkowo policja przeprowadziła już 1,7 tys. kontroli cen najważniejszych produktów w sklepach i na targowiskach.

Już kilka dni temu ekwadorskie władze wycofały się z kolei ze swoich planów dalszej prywatyzacji sektora publicznego. Strategiczne firmy mają być natomiast objęte restrukturyzacją w celu poprawy ich efektywności.

Na podstawie: eluniverso.com.

fot. eluniverso.com.

Zobacz również:

 

Poprzedni postWzrost wynagrodzeń przestał nadążać za inflacją Następny postJapoński sąd podtrzymał zakaz "małżeństw" homoseksualnych