Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Iranu, generał Mohammad Bagheri, ogłosił zakończenie operacji odwetowej przeciwko Izraelowi. Irańscy wojskowi ostrzegli Izrael i Stany Zjednoczone przed przeprowadzeniem jakiegokolwiek ataku, bo spotka się on z dużo ostrzejszą odpowiedzią ze strony irańskiego wojska. Syjonistyczny reżim podczas wczorajszego ataku mógł liczyć na wsparcie amerykańskie, brytyjskie, francuskie i jordańskie.

Z soboty na niedzielę Siły Powietrzno-Kosmiczne Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej przeprowadziły trwającą około pięciu godzin operację „Prawdziwa obietnica”. W jej ramach w kierunku Izraela wystrzelono 185 dronów, 36 rakiet manewrujących i 110 rakiet balistycznych średniego zasięgu.

Według syjonistycznej armii, udało jej się zestrzelić 99 proc. środków użytych przez irańską armię, a prawicowy dziennik  „Yedioth Ahronoth”, twierdzi, że koszt odparcia ataku przekroczył miliard dolarów. W neutralizowaniu rakiet i dronów poza wojskiem Izraela miały uczestniczyć także Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja i Jordania.

Zdaniem szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Iranu, operacja zakończyła się zrealizowaniem wszystkich założonych celów. Bagheri podkreślił, że działania Iranu były nakierowane na syjonistyczne obiekty wojskowe, które 1 kwietnia zostały wykorzystane przez wojska okupacyjne do ataku na część konsularną Ambasady Iranu w Syrii, w którym zginął jeden z najważniejszych oficerów Korpusu Strażników.

Teheran nie zamierza kontynuować dalszych działań, chociaż w razie kolejnych ataków na Irańczyków ze strony reżimu w Tel Awiwie odpowiedź będzie zdecydowanie ostrzejsza. Informacja na ten temat została przekazana Stanom Zjednoczonym za pośrednictwem ambasady Szwajcarii.

Amerykańska stacja CNN twierdzi, że prezydent USA Joe Biden w rozmowie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu powiedział, że jego kraj nie weźmie udziału w izraelskim ataku na Iran. Doradził więc szefowi syjonistycznego rządu, aby ogłosił sukces militarny w postaci wspomnianego zestrzelenia irańskich rakiet i dronów.

Na podstawie: mehrnews.com, presstv.ir, cnn.com, aljazeera.net.

Zobacz również: