Około trzech tysięcy szyickich muzułmanów pojawiło się w weekend na ulicach Göteborga. W drugim największym mieście Szwecji nie tylko obchodzili oni szyickie święto Aszury, ale demonstrowali również przeciwko mającym ostatnio miejsce w tym kraju przypadkom palenia Koranu.

Manifestacja z okazji jednego z najważniejszych świąt szyickiego islamu odbywa się we wspomnianym mieście co roku. Tym razem novum było właśnie manifestowanie sprzeciwu wobec palenia świętej dla muzułmanów księgi. Kilka takich przypadków skończyło się dyplomatycznym zgrzytem między Szwecją i państwami arabskimi.

Uczestnicy protestu nie ukrywali, że właśnie ta kwestia najmocniej zmobilizowała ich do wyjścia na ulice Göteborga. Z tego powodu byli również ubrani w czarni stroje i nieśli egzemplarze Koranu.

Organizatorzy protestu w rozmowie z nadawcą publicznym SVT podkreślali, iż wolność słowa jest dla nich ważna, bo przybyli z państw mających z nią problem, tym niemniej „nie chcą, żeby wolność słowa deptała im po palcach”.

Na podstawie: svt.se.