Praca w Stanach Zjednoczonych w żaden sposób nie gwarantuje możliwości wynajmu, nie mówiąc już o zakupie własnego mieszkania. Miliony Amerykanów jest zmuszonych więc do życia w przyczepach albo do wynajmu domów mobilnych. Z tej ostatniej potrzeby nowy sposób na biznes znalazł znany miliarder Warren Buffett.

Należący do biznesmena holding inwestycyjny Berkshire Hathaway posiada akcje przedsiębiorstw działających w wielu branżach.W ten sposób koncern zajmuje dziesiąte miejsce na świecie pod względem kapitalizacji. Jednym z obszarów jego działalności jest również sprzedaż i kredytowanie domów kontenerowych oraz tanich domów prefabrykowanych.

Szacuje się, że obecnie w tak zwanych domach mobilnych mieszka 17 milionów Amerykanów. Wśród nich znajdują się głównie osoby bezrobotne i ubogie, w tym mający problem z utrzymaniem się emeryci, nauczyciele czy pracownicy umysłowi niskiego szczebla. Właśnie z tego powodu mieszkanie w przyczepach i domach mobilnych uważane jest za substytut prawdziwego mieszkania.

Holding należący do jednego z najbogatszych ludzi świata nie tylko dostarcza domy mobilne, ale również je kredytuje głównie w zakresie wyposażenia. Ta ostatnia działalność Berkshire Hathaway wzbudza najwięcej kontrowersji za sprawą wysokiego oprocentowania pożyczek. Tymczasem samo refinansowanie kredytu jest bardzo trudne, bo domy mobilne bardzo szybko tracą na wartości.

Media w USA pokazują więc przykłady osób, które kilka lat temu brały kredyty w wysokości 60-70 tysięcy dolarów. Obecnie szacuje się, że ich miejsca zamieszkania można sprzedać już jedynie za 50-60 proc. ceny. Obecnie na kupno domu mobilnego trzeba wydać 90 tysięcy dolarów, nie wliczając oczywiście ceny działki. Ceny zwykłych domów urosły zaś do rekordowych 350 tysięcy dolarów.

Na podstawie: bankier.pl, cnn.com.