Na konferencji prasowej ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego nie mogli pojawić się dziennikarze z Polski, choć wszedł na nią chociażby przedstawiciel australijskich mediów. Zaledwie tydzień temu Zełenski spotkał się z polskim prezydentem Andrzejem Dudą, zapewniając o istnieniu strategicznego polsko-ukraińskiego partnerstwa.

Tomasz Dawid Jędruchów z TVP poinformował na Twitterze, że ukraińska głowa państwa po raz kolejny w ostatnich dniach zorganizowała konferencję dla zagranicznych mediów. Znowu nie zostali na nią jednak wpuszczeni przedstawiciele polskich mediów. Jędruchów zwrócił uwagę na fakt zaproszenia na konferencję prasową chociażby dziennikarza z Australii.

Tydzień temu w Wiśle rozmowy prowadzili prezydenci Polski i Ukrainy. Zełenski podkreślał wówczas znaczenie strategicznego partnerstwa obu państw, a także dziękował za polskie wsparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej jego kraju oraz za pracę na rzecz transatlantyckiego partnerstwa.

W trakcie piątkowej konferencji prasowej ukraiński prezydent zwrócił się do innych państw, aby przemyślały one możliwość stworzenia dodatkowych sojuszy bezpieczeństwa poza Sojuszem Północnoatlantyckim. Ukraina jest bowiem gotowa uczestniczyć w porozumieniach z krajami zainteresowanymi udzielaniem jej pomocy wojskowej.

Na najbliższy wtorek w Kijowie zaplanowano kolejne spotkania przedstawicieli ukraińskich i polskich władz. Premier Mateusz Morawiecki ma więc rozmawiać z Zełenskim oraz ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, Denysem Szmyhalem. Celem wizyty Morawieckiego jest przekazanie polskiego wsparcia w obliczu możliwego konfliktu Ukrainy z Rosją.

Na podstawie: dorzeczy.pl, gazetaprawna.pl, prezydent.pl.

fot. Marek Borawski / prezydent.pl.