Sąd Okręgowy w Bydgoszczy wymierzył karę 40 tysięcy złotych grzywny jednemu z internautów. Miał on bowiem pisać w Internecie nieprzychylne komentarze na temat Ukraińców przebywających w naszym kraju. Wyrok z zadowoleniem przyjął zwłaszcza Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Mieszkaniec województwa kujawsko-pomorskiego w wulgarnych słowach skomentował doniesienia na temat Ukraińców, którzy przed dwoma laty zamieścili w sieci internetowej ogłoszenie o poszukiwaniu pracy w Niemczech. Mariusz J. negatywnie odniósł się do tego faktu, bo w jego ocenie imigranci w ten sposób wskazywali, że nie podoba im się w Polsce.

Doniesienie na mężczyznę złożyli przedstawiciele Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, założonego przez skazanego wyrokiem sądu za oszustwa Rafała G., posiadającego obecnie azyl polityczny w Norwegii. Sprawą szybko zajęła się prokuratura, a teraz uprawomocnił się wyrok sądu.

Przedstawiciele Ośrodka w rozmowie z TVN24 twierdzili, że wysoki wyrok będzie działał odstraszająco na inne osoby zamieszczające swoje wpisy w sieci internetowej. Maciej Duszczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami wzywa natomiast przy tej okazji do szybkiej reakcji na „mowę nienawiści wobec uchodźców”.

Na podstawie: tvn24.pl.