Szkocki rząd proponuje zmiany prawne dotyczące nowej klasyfikacji przestępstw z nienawiści. Miałyby do nich należeć również „przestępstwa mizoginistyczne”, polegające przede wszystkim na komentarzach o podtekście seksualnym. Zdaniem pomysłodawców egzekwowanie nowych regulacji jest możliwe dzięki rekordowym zasobom kadrowym tamtejszej policji.

Już w ubiegłym roku pojawiły się pierwsze doniesienia o możliwej reformie ustawodawstwa. „Grupa ekspertów” wiosną 2022 roku opublikowała bowiem raport dotyczący nienawiści do kobiet i dziewcząt, proponując rządzącej Szkockiej Partii Narodowej wprowadzenie nowej kategorii przestępstw.

W czasie tegorocznego Międzynarodowego Dnia Kobiet rozpoczęto konsultacje społeczne dotyczące propozycji zmian w szkockim prawie, które przedstawił szkocki sekretarz sprawiedliwości Keith Brown.

„Mizoginistyczne nękanie” zostałoby więc wprowadzone do tamtejszego ustawodawstwa, co oznaczałoby karanie za „wzniecenia nienawiści do kobiet” na przykład poprzez słowne komentarze. Zaproponowano także utworzenie nowej kategorii „przestępstwa mizoginistycznego” polegającego na „działaniach mogących wywołać strach lub alarm, poniżenie, upokorzenie lub cierpienie kobiet albo dziewcząt”.

Pomysłodawcy projektu twierdzą, że nowe ustawodawstwo mogłoby być skutecznie egzekwowane, bo w tej chwili policja w Szkocji dysponuje rekordową liczbą funkcjonariuszy. Przede wszystkim zmienione prawo miałoby być jednak sygnałem, że szkocki rząd nie toleruje „mizoginii” w przestrzeni publicznej.

Na podstawie: talk.tv, bbc.com.