Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozmawiał ze swoim tureckim odpowiednikiem Mevlütem Çavuşoğlu na temat współpracy wywiadów obu państw. Dotyczyłaby ona kwestii związanych z napływem nielegalnych imigrantów na Białoruś. Ponadto obaj dyplomaci chwalili dynamicznie rozwijające się relacje polsko-tureckie.

Rau podsumowując rozmowę z Çavuşoğlu powiedział, że jednym z jej głównych tematów była właśnie sytuacja na polsko-białoruskiej granicy. Imigranci wysyłani przez Białoruś na terytorium Polski bardzo często korzystają przesiadek na lotnisku w Stambule. Szef polskiej dyplomacji poprosił więc swojego tureckiego odpowiednika o baczniejsze przyjrzenie się tej sprawie.

Polsce zależy najbardziej na współpracy z tureckim wywiadem. Çavuşoğlu zadeklarował, że tureckie służby pomogą swoim polskim kolegom i w ramach obustronnej współpracy będą dzielić się informacjami, a także wspólnie rozpoznawać miejsca zagrożeń i kanałów przerzutów imigrantów. Turcy zaprosili zresztą w tej sprawie polskiego ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Obaj dyplomaci rozmawiali również o dalszym rozwoju polsko-tureckiej współpracy w dziedzinach obronności, gospodarki i polityki. Zdaniem Raua intensywność polsko-tureckich spotkań wskazuje na dynamiczny rozwój wzajemnej kooperacji. Dzięki temu mogą one wznieść się na jeszcze wyższy poziom, zwłaszcza w kwestiach polskich inwestycji na terenie Turcji.

Nastąpiło zresztą podpisanie kolejnej umowy związanej ze współpracą akademii dyplomatycznych działających przy MSZ obu państw. Jej celem ma być „polepszenie systemu szkolenia kadr dyplomatyczno – konsularnych”.

Na podstawie: gov.pl/web/dyplomacja, wnp.pl, pap.pl.