Na biurka premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego miał trafić raport, który nie wystawia pochlebnej recenzji jednemu ze sztandarowych programów „dobrej zmiany”. Mające dać Polakom dostęp do tanich lokali „Mieszkanie Plus” okazuje się więc być totalnym fiaskiem, zaś dwa lata od ogłoszenia początku jego realizacji zostały zmarnowane głównie przez częste zmiany jego koncepcji, a także jego nierealistyczne założenia.

Według dziennika „Rzeczpospolita”, realizacja programu krytykowana jest nie tylko przez ekspertów niezależnych, lecz także przez tych związanych z obozem PiS i Zjednoczonej Prawicy. „Mieszkanie Plus” w swoich założeniach miało dać zwłaszcza młodym Polakom dostęp do tanich lokali na wynajem z późniejszą opcją ich wykupu. Takich mieszkań miało powstać ponad 100 tysięcy, natomiast jak na razie szumne zapowiedzi skończyły się na budowie jedynie 480 z nich.

„W realizacji programu Mieszkanie plus – od momentu jego inauguracji w czerwcu 2016 r. – popełniono liczne błędy. Częste zmiany koncepcji programu i źle przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa akty prawne sprawiły, że pierwsze dwa lata jego funkcjonowania należy uznać za stracone” – można więc wyczytać w raporcie, do którego dotarli dziennikarze. Ponadto autorzy dokumentu twierdzą, że błędem było rozbudzenie wśród wyborców „całkowicie nierealnych oczekiwań”.

„Dobra zmiana” twierdziła bowiem, że czynsze nie przekroczą kilkunastu złotych za metr kwadratowy w dużych miastach i kilku złotych w małych ośrodkach. Ponadto koszt budowy jednego metra kwadratowego mieszkania miało kosztować mniej niż 2,5 tysiąca złotych, podczas gdy koszty ponoszone przez prywatnych inwestorów nie są mniejsze niż 3 tysiące.

Samo uratowanie „Mieszkania Plus” zależne jest od kilku czynników, w tym od działalności spółki PFR Nieruchomości, a także od szybkich zmian w prawie w postaci uchwalenia nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz ustawy o firmach inwestujących w najem nieruchomości. Jak na razie przedstawiciele PFR Nieruchomości twierdzą, iż problemy z realizacją tego programu są spowodowane jego nowatorskim charakterem.

Na podstawie: rp.pl.