baumanZnany socjolog, będący dawniej oficerem komunistycznego Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, został oskarżony o plagiat. Zygmunt Bauman miał posługiwać się w swojej pracy zdaniami z Wikipedii i innych źródeł internetowych.

Profesor socjologii i były oficer polityczny KBW, został oskarżony o plagiat przez Petera Walsha z Uniwersytetu w Cambridge. Anglik twierdzi, że Bauman w swojej książce „”Does the Richness of the Few Benefit Us All?” z 2013 roku, kopiuje stwierdzenia dostępne na Wikipedii, a także w innych źródłach internetowych. Jednocześnie tylko czasem wspomina o źródłach, lecz nigdy nie bierze w cytat, zdań zapożyczonych z innych prac. Ponadto, zdaniem Walsha, socjolog powiela błędy znajdujące się w źródłach, a także dobiera tylko te argumenty, które potwierdzają jego własne tezy.

Naukowiec z Cambridge nie ukrywa, że miał pewne obawy oskarżając Baumana, ponieważ ludzie jego pokroju mają ugruntowaną pozycję wśród naukowców, dlatego podobne uwagi mogą zostać źle przyjęte. Walsh uważa jednak, że Bauman naruszył najbardziej elementarne standardy naukowe, lecz reputacja socjologii akademickiej jest czymś o co warto walczyć.

Sam Bauman odniósł się do tych zarzutów na łamach magazynu „Times Higher Education”, zapewniając, że w ciągu 60 lat kariery naukowej nigdy nie przypisał sobie żadnych idei czy koncepcji, stworzonych przez kogoś innego. Jednocześnie dawny major KBW nie zauważył w tym czasie, aby „wpływ drobiazgowych elementów formalnych”, wpłynął negatywnie na jakość badań, natomiast Walsh jest jego zdaniem zbyt pedantyczny. Pracownik Uniwersytetu w Cambridge stwierdził, że nie widzi nic pedantycznego w zwracaniu uwagi na posługiwanie się przez naukowców czyjąś własnością intelektualną, bez podania źródeł.

W rozmowie ze wspomnianym magazynem, jeden ze starszych pracowników Cambridge przyznał rację Walshowi. Wydawca książek Baumana nie chciał natomiast komentować zarzutów.

na podstawie: timeshighereducation.co.uk