Wczoraj wieczorem władze Izraela, palestyński Hamas i pośredniczący między nimi rząd Egiptu, wynegocjowały zawieszenie broni po blisko półtoratygodniowym ostrzale rakietowym izraelskich terytoriów ze Strefy Gazy. Na ulice palestyńskich miast wyległy z tej okazji tysiące osób, a sam ruch oporu uznał porozumienie za swoje wielkie zwycięstwo.

„Wzajemny i jednoczesny” rozejm w Strefie Gazy rozpoczął się dzisiaj o 2:00 w nocy. Wcześniej porozumienie w tej sprawie zostało zaakceptowane przez palestyński Hamas oraz gabinet bezpieczeństwa izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu. Tym samym zakończyła się trwająca od 10 maja wymiana ciosów, w wyniku której śmierć poniosło 12 Izraelczyków oraz 232 Palestyńczyków.

Rozejm między walczącymi stronami został przyjęty z entuzjazmem w Strefie Gazy, na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie. Tysiące Palestyńczyków wyszło więc świętować na ulice swoich miast, natomiast rodziny wysiedlone na czas konfliktu powróciły do swoich domów ze schronisk przygotowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Członek biura politycznego Hamasu, Ezzat El-Reshiq powiedział agencji Reutersa, że jego ugrupowanie mimo zawieszenia broni wciąż „ma palce na spuście”. Ruch oporu oczekuje bowiem, że Izrael zaprzestanie łamać prawa Arabów we Wschodniej Jerozolimie oraz zajmie się szkodami spowodowanymi przez bombardowanie Strefy Gazy.

Hamas oficjalnie ogłosił swoje zwycięstwo w trwającej półtora tygodnia wymianie ognia, zapowiadając jednocześnie odbudowę budynków zniszczonych podczas konfliktu. Przedstawiciele ruchu oporu dodali, że każde ogłoszenie zawieszenia broni przez syjonistów jest deklaracją ich klęski. Sam Hamas jest zaś środkiem odstraszającym wrogi Izrael.

Zupełnie inne nastroje panują w samym Izraelu. Decyzja Netanjahu o ustaniu ataków na Strefę Gazy jest krytykowana przez wielu polityków. Chociażby były współpracownik Netanjahu, Gordon Saar z partii Nowa Nadzieja, nazwał porozumienie „żenującym”. W ten sposób określił fakt, że posiadający nowoczesną armię Izrael był w stanie wynegocjować jedynie bezwarunkowe zawieszenie broni z Hamasem.

Na podstawie: timesofisrael.com, maannews.com.